Torrent siteleri bir bir kepenk kapatıyor

Dizi, film, oyun ve program indirmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan torrent siteleri birer birer kepenk kapatıyor. KickassTorrents isimli dev portalın ABD’de federal soruşturmaya tabi tutulmasının ardından kapanmasıyla birlikte ünlü torrent arama sitesi Torrentz.eu da tarihe karıştı.

KickassTorrents’in asıl adresi olan kat.cr’nin kapanmasının ardından kat.al gibi farklı uzantılarda siteler açılmıştı. Orijinal sitenin birebir arşivinin yer aldığı bu sitelerin ne kadar uzun ömürlü olacağı tartışmaya açık.

13 yıldır yayın hayatına kesintisiz devam eden ve ülkemizdeki Torrent kullanıcıları arasında da popüler olan torrentz.eu sitesi, dünyanın en büyük torrent arama motorlarının başında yer alıyordu. KickassTorrents ve The Pirate Bay gibi sitelerdeki torrentleri indeksleyen ve gerçek bir arama motoru gibi çalışan sitenin kapanması, illegal yollardan dosya indiren kullanıcıların farklı alternatiflere yönelmesine de yol açmış bulunuyor.

ABD’de hakkında soruşturma açılıp açılmadığı noktasında henüz net bir bilgi sahibi olmadığımız torrentz.eu’nun neden kapandığına dair de herhangi bir bilgi şuana kadar paylaşılmış değil. Tek bildiğimiz, torrentz.eu adresini ziyaret eden kullanıcıların “Huzur içinde yatsın. Torrentz her zaman sizi sevecek” mesajıyla karşılaştığı.

Torrentz ve KickassTorrents gibi sitelerin kapanmasıyla birlikte dünya genelinde BitTorrent trafiğinin düşüş eğilimini sürdürmesi bekleniyor. Hatırlanacağı üzere 2011 yılında BitTorrent, günlük kullanım oranının yüzde 23 civarında azaldığını duyurmuştu. Aradan geçen 5 yıl içinde bu oran yüzde 5 daha arttı ve günlük kullanıcı kaybı yüzde 28’e yükseldi.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.