Tesla’nın yeni modeli Porsche veya Ferrari’den daha hızlı olacak

Enerjisini elektrikten alan ve otonom sürüş yeteneğine de sahip olan araçlar üreten ABD’li Tesla şirketi, yakın tarihte satışa sunmayı planladığı yeni modelinin Porsche veya Ferrari modellerinden daha da hızlı gidebileceğini duyurdu.

Geçtiğimiz Salı günü Model S’te yeni bir bataryayı deneyeceğini bildiren Tesla, aracın 0-100 km hıza yalnızca 2.5 saniyede ulaşabileceğinin altını çizdi. Söz konusu bu veri, Model S’i dünyanın en hızlı aracı haline getiriyor. Ancak dürüst olmak gerekirse, Porsche 918 Spyder ve Ferrari LaFerrari isimli süper arabalar halihazırda 2.5 saniyelik bu rekora ulaşabilen modeller. Ancak bu araçlar hem inanılmaz derecede pahalı, hem de sınırlı sayıda üretildikleri içen ulaşılması güç. Tesla’nın yeni üreteceği hızlı araçlar ise çok daha ucuz olacak ve yaklaşık 134 bin dolarlık bir fiyattan satışa çıkarılacak.

Tesla’nın geliştirdiği yeni batarya teknolojisine P100D ismi verilmiş. Tesla’nın Model S ve Model X SUV araçlarında kullanılabilecek bu bataryadaki “P” harfi, performansı simgeliyor. Model S’te kullanılan batarya, aracın 0-100 km’ye 2.5 saniyede ulaşmasını mümkün kılarken Model X’te bu veri 2.9 saniye olarak belirtiliyor. Eski P90D bataryalı sisteme sahip müşteriler ekstradan 10 bin dolar daha ödeyerek bu yeni batarya teknolojisini satın alma fırsatını yakalayacaklar.

Önceki ay Tesla’nın CEO’su Elon Musk, yatırımcılara yaptığı açıklamada 2017 baharında iki yeni modeli daha üretime hazırlamayı hedeflediklerini belirtmişti. 5 yıl içinde satışa sunulması beklenen modellerden biri kamyonet, diğeri ise minibüs olacak.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.