Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide Bulantısına İyi Gelen Yiyecekler

Mide bulantıları, başına gelmeyen yoktur herhalde. Bayanlarda özellikle hamilelik dönemlerinde başlarına bela olan bu sorun ne şekilde en aza indirilebilir diye araştırmak istedik. Ne mi bulduk? Aslında bazı sadece hamilelik değil vücut ta bazı eksiklikler nedeni ile bu bulantıların yaşanabileceğini öğrendik. Mide bulantılarının çeşitleri arasında; migren, araba dokunması, stres, yorgunluk, vertigo ve zehirlenme gibi gebelik harici nedenlerde olabildiğini biliyor muydunuz?

Peki, bu rahatsızlıklara hangi gıdalar iyi geliyor. Sırayla söyleyelim. Gebelik ve araba tutmalarına günde 2-3 bardak zencefil çayı, atıştırmalık tuzlu kraker ve limon da iyi gelenler arasında yer alıyor. Su içmenin de bulantıya iyi geldiği söylenenler arasında, Nane, Elma, Kuruyemiş de iyi gelen diğer yiyecekler.

Anason, tarçın, rezene de mide bulantısına iyi gelen yiyecekler arasında yer almaktadır. Ancak bu belirtilen yiyecekler kullanılmadan önce doktoruna mide bulantınızın nedeni hakkında görünmeniz hangi yiyeceği kullanmanız konusunda size bilgi vermesini sağlayacaktır. Şunu da belirtmekte fayda var mide bulantınız ve kusmanız var ise sıvı tüketimini kesmeyin. Özellikle kustuysanız zencefil ve papatya çayı size iyi gelecektir. Bu tarz durumlarda haşlama patates, pirinç, muz, beyaz leblebi, fıstık gibi mide asidini alan yiyecekler de iyi gelecektir. Bunun yanınsa soda, zencefilli gazoz, Karbonatlı su da mide bulantınıza iyi gelecek içecekler arasında yer almaktadır.    Yiyecekler kadar bu şekilde mide bulantınız varsa temiz hava almakta iyi gelecek öneriler arasında yer almaktadır.

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.