Microsoft Edge’ye yeni güncelleme geldi

Microsoft, yeni işletim sistemi Windows 10’un önizleme (Insider) programına kayıt olan kullanıcılara yeni güncellemeleri ilk kez deneyimleme fırsatını sunmaya devam ediyor. Internet Explorer’in yerine geliştirine Edge isimli yeni tarayıcısını da düzenli olarak güncelleyen Microsoft, son olarak birkaç gün önce yayına verdiği güncellemeyle tarayıcının sürüm numarasını 39.14901’e yükseltmiş oldu. Halihazırda stabil Windows 10’u kullananların bu güncellemeyi almadığını da not düşmüş olalım.

Redstone 2 ismi verilen yeni güncellemeye hazırlanan ve altyapısında değişikliklerin yapıldığı Edge, 2017 yılında kullanıma sunulması beklenen Windows 10’un köklü güncellemesine de uygun hale getirildi. Edge’ye gelen son güncellemede çoğunlukla çekirdek yapıda gerçekleştirilen düzeltmeler yer aldığı için kayda değer, gözle görülebilir bir değişiklikten söz edebilmek zor.

Windows 10’un 14901 numaralı önizleme sürümünü kullananların aldığı güncellemeyle yeni deneysel özellikler Edge’ye eklenmiş oldu. Ayrıca HTML5 testinde toplam 555 puan üzerinden 500 puan alabilmeyi de başardı.

Kıyaslama yapmak gerekirse, Google Chrome Canary’nin aynı testte aldığı puan 555 üzerinden 504. Ancak Chrome’un Canary sürümü henüz Beta aşamasında olduğundan Google Chrome’u esas alırsak, 555 puandan ancak 466 puan alabildiğini de belirtmek gerekir.

Edge’nin Chrome’a HTML5 testinde bu kadar fark atabilmesinin altında yatan sebep, tarayıcıya eklenen yeni deneysel özellikler olarak gösteriliyor.

edge-html5-features

Tarayıcı çubuğuna about:flags yazıp enter’a bastığınız takdirde tarayıcının gizli ayarlarına erişim sağlayabilirsiniz. Buradan da bilgilendirme mesajlarını alma ve arkaplanda senkronize etme gibi opsiyonları açıp kapatabilmeniz mümkündür.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.