Mercedes-Maybach 6 konsepti görenleri büyüledi!

ABD’nin Kaliforniya eyaletinde düzenlenecek olan Monterey Araba Haftası etkinlikleri için hazırlıklar sürerken, gözler Mercedes-Maybach 6 modeline çevrildi. Henüz sadece bilgisayar ortamında alınmış render görüntüleri bulunan 6 metre uzunluğundaki bu muhteşem araçta hem retro, hem de fütüristik öğeler bir arada bulunuyor. Gücünü elektrikten alacak olan aracın ön camı aynı zamanda bir ekran işlevini görüyor.

mercedes-maybach-6 (3)

Toplamda 750 beygire denk gelen 550 kW’lık bir motora sahip olan aracın tek şarjla yaklaşık 500 kilometre kadar da bir menzili olacak. Bu, Tesla’nın bu güne dek ulaşabildiği en yüksek menzil rakamından daha da fazlası demek.

Elektronik olarak saatte en fazla 250 km hız yapabilecek şekilde sınırlanan model, 0’dan 100 km’ye 4 saniyenin altında çıkabiliyor. 5 dakikalık şarj ile 100 km’lik menzil uzatmayı başaran araçta kablosuz şarj özelliğinin de bulunacağı Mercedes tarafından paylaşıldı. Söz konusu “kablosuz şarj” teknolojisinin çalışma prensibine dair ise herhangi bir bilgi notu duyurulmadı.

mercedes-maybach-6 (2)

Mercedes, Maybach 6 isimli bu konsept araçta tercih edilen tasarımı şu kelimelerle özetliyor: Klasik ve estetik çizgilerin yeniden harmanlanmış hali.

Modelin arkasına doğru eğikleşen çizgileri ve kabin tasarımı, yansıttığı modern çizgiler ve sahip olduğu elektronik motor; Maybach 6’nın sanki bir uzay gemisinden esinlenildiği izlenimini uyandırıyor. Aracın ön camına yansıtılan gösterge panelleri de cabası.

mercedes-maybach-6 (1)

Yukarıdaki fotoğrafta da göreceğiniz üzere koltukların üzerinde birçok nokta bulunuyor. Bu noktalar sayesinde sürücü ve yolcuların vücut sıcaklığı, duygu durumları gibi veriler analiz edilerek içinde bulundukları moda göre aracın içindeki ışıklandırmalar renk değiştirebilecek.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.