Kiralayacağınız daireyi VR teknolojisiyle gezebilirsiniz

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Higgins Homes isimli emlak firması, VR teknolojisini kullanarak apartman dairelerini sanal olarak gezebilmeyi mümkün hale getirdi. Şirket, bu yenilikle İngiltere’de bir ilke imza atmayı da başarmış oldu.

Son dönemlerin en popüler teknolojisinin “virtual reality”, yani “sanal gerçeklik” olduğu kuşkusuz. Samsung Gear VR, HTC Vive ve Oculus Rift gibi birçok sanal gerçeklik gözlüğü modeli satışa sunuldu. Bu gözlükleri kullanarak oyunları başka bir boyuta taşıyabilmek, çok daha gerçekçi bir oyun deneyimini yaşayabilmek mümkün. Peki, sanal gerçeklik teknolojisinin kullanım alanı sadece oyunlarla kısıtlı olmak zorunda mı? Elbette ki hayır. Şuanda VR teknolojisinin sağlık alanında kullanıldığını biliyoruz. İngiltere’den gelen bir haber ise emlak firmalarının da yavaş yavaş bu alana yatırım yapacağını işaret ediyor.

smartphone-show-flat

Higgins Homes isimli bu firma, sahip olduğu kiralık veya satılık evleri sanal olarak gezebilmenizi sağlayan bir teknoloji geliştirmiş. VMI Studio tarafından Unreal oyun motoru kullanılarak geliştirilen uygulamayı telefonunuza indirdikten sonra tıpkı oyun oynar gibi evin içinde özgürce dolaşabiliyorsunuz. 360 derece çekilen fotoğraflarla evin aklınıza gelebilecek en küçük detaylarına kadar inceleyip odalarda gezintiye çıkabilmeniz mümkün hale geliyor.

Dileyen potansiyel alıcıların Higgins Homes’un ofisine giderek Xbox 360 oyun kolunu ele alıp dev ekranda evi gezebilmesi de sağlanmış. Duvarlar, döşemeler, eşyalar ve hatta dışarıdaki trafiğin sesi dahi gerçeğe en yakın şekilde simüle edilmiş.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.