Kedilerde Nelere Dikkat Edilir?

Evimizin Kendine Has Özelliği Olan Bireyi Kedi!

Ayaklarımıza sürünen ve size mırıldanan bir kediyi kim sevmek istemez ki! Hele de size boncuk boncuk bakıyorsa… Belki de evinizde bir kedi besliyorsunuzdur. Ya da en azından sokakta durup güzelliğine dayanamadığınız bir kediyi sevmişsinizdir. Sevimli mi sevimli küçücük bir yavru kediye kim hayır diyebilir?Antik Mısır’da tanrılaştırılan Ortaçağ Avrupası’nda uğursuz sayılan, evimizin kendine has özelliği olan bireyi kediler hakkında bilgileri sizler için derledik.

Kedinin Özellikleri.

Gözleri oldukça keskindir ve az ışıkta diğer hayvanlara göre daha iyi görür. Ancak büsbütün karanlıkta görmesi mümkün değildir. Karanlıkta yürümesini sağlayan ise bıyıklarıdır. Bıyıklar, bir yere çarpmaması için ona sinyal verir. Ön ayaklarında beşer arka ayaklarında ise dörder parmak ve tırnak bulunur. Bu pençeler sayesinde meşhur yürüyüşünü yaparak sessizce avına yaklaşabilir. Ortalama 15-20 yıl ömürleri vardır. Ancak tabiki iyi bakılmaları gerekir. Örneğin beslenmelerine dikkat edilmeli uygun kedi maması tercih edilmelidir.

Kedi Maması Nasıl Olmalı?

Öncelikle güvenilir ve onaylı bir marka seçilmeli. Fazla yağlı mamalar kedilere daha lezzetli gelir ancak protein oranı fazla, yağ oranı az mamalar tercih edilmeli. Balıklı mamalar ise genellikle kedilerin en sevdikleri arasında yer alıp kedilerin tüy dökümünü azaltıp tüylerini parlaklaştırır. Tavuklu mamalar ise alerjiye sebep olabiliyor. Ayrıca kedilere aşırı ciğer verilmemesi gerekir. Beslenmede dikkat edilecek diğer unsurlar ise bayat mama kullanılmaması, beslenme kabının temiz olması ve oda ısısında mama verilmesi gerektiği şeklinde sıralanabilir. Kediler hakkında merak edilen bir diğer unsur genellikle kedi eğitimi olmaktadır. Kedinin eğitiminde dikkat edilecek hususlar nelerdir?

Kedi Eğitiminde Dikkat edilecek Hususlar Nelerdir?

Kedi oldukça zeki bir hayvandır. Tecrübeyle öğrendiklerini birbirine bağlamakta ustadırlar. Örneğin çatal bıçak sesinden evde sofranın kurulduğunu ayırt edebilirler. Eğitimleri ise ancak yapmak istenmediğimiz bazı davranışları engellemek şeklinde olabilir. Kediler yumuşak ses tonundan hoşlanırlar bu nedenle eğitimleri sırasında yumuşakça konuşulmalı ve istenmeyen bir şey yaptıklarında ceza verilmemelidir. Ödül ise sevdikleri bir mama olabileceği gibi bazı kediler başlarının okşanmasını bile ödül olarak kabul edebilirler. Eğitime ne kadar erken yaşta başlarsanız o kadar iyi olur ve eğitim süresini 10-15 dakika tutmak gerekir.

 

 

 

 

 

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.