Kahve Telvesi İle Cilt Bakımı

Kahve Telvesi İle Cilt Bakımı

Kahve, kültürümüzde önemli bir yere sahiptir hatta daha Osmanlı dönemlerinden bugünlere kadar gelen bir kültürdür. Belki de birçoğumuz kahvenin faydalarını bilmemekteyiz. Aslında kahve cilt için doğal olan arındırıcılardan biridir.Türk kahvesinin içinde kafein bulunmaktadır ve bu da ciltteki iltihapları sıkıntıları gidermede doğal bir çözümdür. İçerisindeki tanecikli yapıdan ve kafeinden dolayı kahvenin cildi tazeleyici ve yatıştırıcı özelliği vardır. Masaj yapılarak uygulanan kahve telvesi ciltteki kan dolaşımımı sağlamaktadır. Bu sebepledir ki cildin parlak görünmesini sağlar. Kahve telvesi cildi sıkılaştırarak cildin pürüzsüz görünmesini sağlamaktadır. Düzenli olarak temizlendiğinde ciltteki gözeneklerin açılmasına yardım edecektir.

Kahvenin telvesiyle hazırlanabilecek farklı maskeler vardır. Kabul etmeliyiz ki çok farklı cilt türü bulunmaktadır kuru cilt, yağlı cilt, hassas cilt gibi. Bu gibi unsurlar dikkate alınarak etkili maskeler, karışımlar hazırlanabilir. Kuru ciltler için yoğurtlu kahve maskesi hazırlanabilir. Yarım yemek kaşığı yoğurt, bir çay kaşığı kahve telvesi kullanarak yüze uygulanabilir. Yağlı ciltler için ise limonlu kahve maskesi yapılabilir.

İki çay kaşığı Türk kahvesi, iki çay kaşığı sıkılmış limon suyu, bir kaşık süt ve biraz yoğurt karıştırılarak güzel bir maske hazırlanabilir. Sivilceleri gidermek için ise yapmamız gereken iki çay kaşığı kakao tozu, iki çay kaşığı kahve telvesi, iki çay kaşığı bal karıştırılarak hazırlanabilir.Kahve vücudumuza olduğu kadar cildimize de olumlu etkileri olan şifa kaynağı bir içecektir. Kolayca uygulayabileceğiniz kahve telvesiyle yapılan bakımlarda cildimizin güzelleştiğine şahit olacaksınızdır.

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.