İnternetten Kitap Siparişlerinde Uygun Fiyatı Sizi Yanıltmasın

Milletçe her zaman pahalı olanın daha iyi olduğu şeklinde bir anlayışımız var. Bazı durumlarda bu inanış doğru sonuçlar almanızı sağlayabilir. Ancak bazen aynı kalitede işi daha ucuza yapan yerlerin olduğunu da unutmamak gerekiyor. Sizlere bu yazımda başımdan geçen bir olayı anlatarak niye bu şekilde düşündüğümü aktarmaya çalışacağım. Hem de hepimizin ihtiyaç duyabileceği bir Kitap satın al sitesi üzerinden.
Sebahattin Ali’ye bayılıyorum. Ancak kendimi eleştirdiğim bir nokta var, o da kendisini popüler olduktan sonra keşfetmiş olmam. Herkesin büyük bir keyifle okuduğu Kürk Mantolu Madonna ile başladı kendisiyle tanışıklığım. Geçen gün bütün eserlerini toplamaya karar verdim. Her zaman olduğu gibi internette yer alan alışveriş sitelerini incelemeye başladım.
Karşıma en çok tıklanan siteler çıktı doğal olarak. Ama aradaki fiyatlara baktığımda biraz garipsedim. Çünkü vefat eden bir yazarın aynı yayınevinden çıkmış olan kitapları hem büyük bir etiketle satılıyor hem de her site kendine göre bir fiyatlandırma yapıyordu. Çoğu zaman aradaki fark kuruşlar veya en fazla 1-2 TL civarında olduğu için bunu önemsemezdim ancak bu kez gerçekten büyük bir fark oluşmuştu.
Seçenekler arasında kitapkaravani.com diye bir site gözüme çarptı. Diğerlerinden oldukça uygun bir fiyat sunmuşlar. Herhalde başka bir kitap diye düşündüm. Sonra baktım ki kitap da yayınevi de o büyük sitelerdekiyle aynı. Fiyatlardan sonradan değişim olur da yalancı çıkarım diye ne kadar fark olduğunu belirtmeyeceğim.
Başladım siteyi incelemeye.Kapıda ödeme kitap sitelerinde benim beklediğim bir özellik. O yüzden benden direk artıyı aldı. Sonra destek için çağrı merkezlerinin olduğunu gördüm. Bu da bence kurumsal bir yapının göstergesi. Ödeme kanallarını da kontrol ettim. Ancak gözüme eksik gelen bir nokta olmadı. Site hakkında yapılan yorumları da okuduktan sonra kararımı verdim ve kitabımı sipariş ettim.
Sonuç? Herkesin adını ezbere bildiği sitelerden almak yerine bu kez farklı bir yerden ve daha uygun fiyata satın aldığım kitap bugün sapasağlam elime ulaştı. Ben de gönül rahatlığıyla ödememi yapıp klavyenin başına geçtim 🙂

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.