Yerli işletim sistemimiz Pardus 2013

Yazar:

Yerli işletim sistemimiz Pardus 2013İlk çıktığı zaman çok büyük umutlar beklenen fakat beklentileri tam olarak karşılayamayan milli işletim sistemimiz Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilerek ilk olarak kamu kurum ve kuruluşlarında,daha sonra da özel şirketler  için hizmete sunulmuştu.
Milli işletim sisteminin yaygınlaşması ve kullanım faydalarının görülebilmesi için TÜBİTAK tarafından Ankara’da Ulakbim adlı birim birim oluşturuldu. Kamu kurumlarına yakınlığı dolayısıyla Ankara’nın seçildiği ve koordinenin buradan sağlandığı belirtildi.
Okullarda uygulanan Fatih Projesi, Milli Savunma Bakanlığı, askerlik şubeleri, TSK, SGK, Adalet Bakanlığı gibi kamu kurumlarında yaygın bir şekilde kullanılan Pardus, en yavaş bilgisayarlarda dahi rahatlıkla çalışabilecek bir durumdadır. Linux tabanlı olması nedeniyle virüs bulaşması neredeyse imkansızdır. Şu anda internetten indirilip bilgisayarlara kurulması mümkün olan Pardus, çok yakın bir gelecekte de cep telefonları için de yapılacak.

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

Benzer Yazılar

Neler Yeni?

post-image
Herşey

Ziraat Dünyası

Ziraat Dünyası | Ziraat Dünyası A.Ş adlı firma tarafından kurulmuş, Zirai ve Tarım ürünlerinin internet üzerinden tanıtımını ve satışını...
Devamını Oku
post-image
Herşey

Hastalık Tedavisi

Hastalık Tedavisi Sağlık yazılarını takip etmek ve güncel tedavi yöntemlerini incelemek isteyenlerin yeni tercihi olan sitemiz güncel içerikleri eklemeye...
Devamını Oku