Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcılığı ve Özlük Hakları

Yazar:

Uzman Yardımcılığına Giriş

ve Özlük Hakları mesleğine girebilmek için giriş sınavı vermeniz gerekmektedir. Uzman yardımcılığına giriş sınavı sözlü ve yazılı olmak üzere iki farklı daldan oluşmaktadır. İsterseniz sadece sözlü sınav ile de bu mesleğe girebilirsiniz. Giriş sınavlarının zamanları değişiklik gösterebilmektedir. İhtiyaç durumuna ve kadro sayısına göre giriş sınavları oluşturulmaktadır. Bu sınavlar Genelkurmay Başkanlığı ya da ilgili kuvvet komutanlığı tarafından geçirilmektedir.

Giriş sınavına minimum dört senelik lisans eğitimi veren hukuk, işletme ve idari bilim fakültelerinden ya da lisans eğitimi veren yükseköğretim kurumlarından mezun olan kişiler başvuruda bulunabilir. Fakat sebep ne olursa olsun Türk Silahlı Kuvvetlerinden çıkarılmış kişiler Uzman Yardımcılığına alınmamaktadır.

Giriş sınavını başarılı bir şekilde tamamlayabilen kişilerin uzman yardımcısı kadrosuna atanması işlemi ve adaylıklarına ilişkin işlemler 657 sayılı Kanun hükmüne esasen yapılmaktadır. İstenmiş olan belgelerin verilen süre içerisinde teslim edilmesi ardından haklarında yapılan güvenlik soruşturmaları olumlu yönde ise ve arşiv araştırması da olumluysa uzman yardımcılığı mesleğine atanma işlemi gerçekleştirilir.

Uzman Yardımcılarının Yetiştirilmesi

Uzman yardımcılık süresi adaylık süresi de dahil olmak üzere en az üç senedir. Uzman yardımcıları bu süre içerisinde Aday Memurların Yetiştirmelerine İlişkin Genel Yönetmenlikte belirtilmiş olan esaslar dahilinde staj ve eğitime tabi tutulurlar.

Uzman yardımcıları için adaylık eğitiminden başka iki yıllık bir süreni kapsayan çalışma ve yetiştirme planı hazırlanır. Bu plana mesleki mevzuat ve mevzuatın uygulanmasına bağlı bilgi, becerilerin edinilmesi dahildir.

Özlük Hakları

Silahlı Kuvvetler Uzman Yardımcıları, bakanlıkların merkez teşkilatı için oluşturulan uzman yardımcıları, mali ve sosyal açıdan yararlanmaktadır.

2017 senesinin ikinci yarısında, çocuksuz ve bekar (veya eşi ile çalışan) bir birey olanSilahlı Kuvvetler Uzman Yardımcısıolarak çalışan, 9`cu derecenin 1`ci kademesinde aylık olarak kesin 4.359 TL kadar maaş almaktadır. Belirlenmiş olan bu miktarın içerisine Yabancı Dil Tazminatı dahil edilmemektedir. Bu tutarlar bazı özellikler çerçevesinde değişiklik gösterebilmektedir. Kesin kazançları hesaplamak için detayları göz önünde bulundurmak gerekmektedir.

 

[Toplam:0    Ortalama:0/5]

Yorum Yazın

E-mail adresiniz yayınlanmayacak.

Benzer Yazılar

Neler Yeni?

post-image
Herşey

Ziraat Dünyası

Ziraat Dünyası | Ziraat Dünyası A.Ş adlı firma tarafından kurulmuş, Zirai ve Tarım ürünlerinin internet üzerinden tanıtımını ve satışını...
Devamını Oku
post-image
Herşey

Hastalık Tedavisi

Hastalık Tedavisi Sağlık yazılarını takip etmek ve güncel tedavi yöntemlerini incelemek isteyenlerin yeni tercihi olan sitemiz güncel içerikleri eklemeye...
Devamını Oku