Havuç Suyunun Faydaları

Havuç Suyunun Faydaları

Milattan Önce 2000’li yıllardan beri kullanılan Havuç içerdiği vitaminlerle adeta doğadaki şifa deposudur. Yunan topluluğu ise doğada bulunan havucun suyunun içilebileceğini keşfetmiş ve havucun suyundan da istifade etmeye başlamış.Çocukluğumuzdan beri gözlere iyi geldiğine inandığımız Havucun bu özelliğinin sebebi içindeki A vitaminidir. A vitamini gözlerin yapısına, bağışıklık sistemimize, kemik yapımıza güç vererek daha zinde olmamızı sağlıyor.

Ayrıca asırlardır temizleme özelliği bilindiğinden, havucun suyu kabızlık için de kullanılmaktadır. Havucun faydaları sadece vücudumuzun içyapısıyla sınırlı kalmıyor. Bunun yanında yine içeriğindeki A vitamini tırnak ve saç yapımızı güçlendiriyor. Tabiri caizse vitamin deposu diyebileceğimiz Havucun içinde C,D,E,K vitaminleri de mevcut. Aynı zamanda manganez, protein, potasyum yönünden de zenginlik içeren bu doğa harikası sebze, kolesterolün dengelenmesine fayda sağlarken, kas kasılmalarında gevşemelere, kan damarlarınızın yapısının daha güçlü olmasına yardımcı oluyor.

Havuç içeriğindeki yapısıyla anti bakteriyel özellik taşır. Bu özelliğinden dolayı havuç suyu veya havuç posası yaralanma veya böcek ısırıklarında enfeksiyonu önlemek için hijyenik tedavi olarak kullanılabilir.Araştırmalara göre yaşlanmayı geciktiren Havuç, vücuttaki hücrelerin yenilenmesine yardımcı oluyor. Hamile kadınlar için de önerilen Havuç, hem hamilelik sürecindeki kadınların vücut sağlığına hem de rahimdeki bebeğin haftalık gelişimine katkı sağlıyor. Havuç içeriğindeki şekerden dolayı su halinde çocuklar tarafından zevkle tüketilebilir. Sabah kahvaltıda çocuğunuzun içeceği bir bardak havuç suyu ile birlikte güne zinde başlaması için ona yardımcı olabilirsiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.