Google Filistin’i dünya haritasından silmekle suçlanıyor, ama…

Dev arama motoru Google, kullanıcılarına ücretsiz sunduğu Google Haritalar uygulamasındaki dünya haritasından Filistin’i silmekle suçlanıyor. Peki, kamuoyunda tepkilere yol açan bu haber ne kadar doğru? İşin aslı Google, hiçbir zaman Filistin’i dünya haritasında işaretlememişti.

Google Haritalar uygulamasını açıp “Filistin” veya “Palestine” yazdığınız zaman harita üzerinde Filistin’e gidiyorsunuz, ancak işaretli alanın Filistin olduğuna dair herhangi bir ibareyi görebilmeniz mümkün olmuyor. Yani Google, Filistin’i bir ülke olarak tanıyıp ülke ismini ekranda göstermiyor. BM’ye üye olan 136 ülke Filistin’i bağımsız bir ülke olarak tanırken, ABD ve benzeri birçok batı ülkesi ise Filistin’i tanımıyor.

Dolayısıyla Google’ın Filistin hakkında yürüttüğü bu yok sayma politikası yeni bir gelişme değil. Ancak Filistinli gazeteciler Google’ı kınayan bir basın açıklaması yaptıktan sonra bu mesele yeniden gündeme geldi ve sosyal medyada çığ gibi yayıldı. İnsanlar da #PalestineIsHere etiketini kullanarak Twitter ve Facebook’ta Google’a tepkilerini gösterdiler. Bu haklı bir tepki, ancak ne yazık ki Google’ın Filistin’i haritadan silmesi söz konusu değil. Gerçek çok daha kötüsü: Google, Filistin’i hiçbir zaman bağımsız bir ülke olarak tanımamıştı bile.

Konuyla alakalı gözlerin çevrildiği Google adına açıklamada bulunan bir sözcü de bu yazılanları doğrulayarak “Google Haritalar’da hiçbir zaman Filistin yazısı yer almamıştı” dedi ve ekledi: Ancak Batı Şeria ve Gazze Şeridi’nin silinmesine yol açan bir hatayı fark ettik ve bu hatayı bir an önce gidermek için çalışmalara başladık.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.