Ford ve Baidu otonom araçlar için işbirliğine gidiyor

Tesla’nın sunduğu “otomatik pilot” özelliğinin ardından tüm dünyanın gündemine oturan otonom (sürücüsüz) araç teknolojisi her geçen gün yeniliklere sahne alıyor. Son olarak dünyanın en büyük otomobil üreticilerinden Ford, Velodyne LiDAR isimli şirkete Baidu ile birlikte yatırım yaparak dikkatleri üzerine çekti. Çinli web teknolojileri firması Baidu’yla birlikte ortak yatırım kararı alan Ford, otonom araçların lazerle yolu taramasını sağlayan sistemi geliştiren Velodyne LiDAR’a ortak oldu. Genelde otonom araçların tavan kısmına yerleştirilen optik lensleri üreten şirket, etrafı sürekli tarayarak aracın izleyeceği yolu belirlemesine yardımcı oluyor. Etrafındaki hareketli ve park halindeki araçları tanıyan, yaya ve hayvanları ayırt edebilecek yeteneğe sahip olan lensler; gerçek zamanlı 3D görüntü alabilme yeteneğine de sahip. Üstelik binalar ve bisikletliler de LiDAR’ın lenslerinden kaçmıyor.

Velodyne’in geliştirdiği yazılım o kadar başarılı ki, şirketin açıklamasına göre yalnızca bir saniyede 300 bin ila 2.2 milyon kadar veri noktasını işleyebilme kapasitesi mevcut. Bu verileri de santimetrelik hata paylarıyla belirliyor. Bu üstün özellikleriyle sürücüsüz araçların en pahalı parçalarını üreten şirket, her araçta en az 2 tane lensini bulunduruyor.

LiDAR’a alternatif olan ucuz bileşenler her ne kadar benzer performansları vermeye başlamış olsalar da, LiDAR’ın kurumsallığını ve pazar payını yakalayabilmeleri için biraz daha mücadele etmeleri gerekecek.

Ford’un Çinli arama motoru firması Baidu ile işbirliğine gitmesi, LiDAR’ın fiyatlarında da indirime gidilebileceğinin sinyali olarak yorumlandı.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.