Cep Telefonu Seçiminde Dikkat Etmeniz Gereken Püf Noktaları

Doksanlı yılların sonlarına doğru hayatımıza giren cep telefonları, çok kısa bir süre içerisinde evrim geçirerek cep bilgisayarları olma yolunda ilerliyor. Eskiden sadece “Alo” demek için ve “Sms” göndermek için kullanılan bu cihazlar , şimdilerde bu özellikleri yanında video izlemek, müzik dinlemek, e-posta alıp göndermek, bankacılık işlemlerini şubelere gitmeden halletmek, görüntülü iletişim kurmak, facebook, twitter gibi sosyal medya hesaplarımızı kullanmak, neredeyse profesyonel fotoğraflar çekmek gibi bir çok işlevi cebimize sığdırabiliyor.

Bu gelişmelerle beraber telefonlarımız da hem iç donanım hem de dış donanımlarında bir çok değişime ve gelişmeye maruz kaldı, önceleri küçük bir ekranda arayan kişinin adını ve numarasını gördüğümüz siyah yazıların yerlerini bugün 4K kalitesinde görüntü kalitesine sahip ekranlar, bu görüntüleri bize iletmeye yarayan ekran işlemci ve ekran kartı ve de bu görüntüleri elde etmemizi sağlayan yüksek çözünürlükte resimler çeken lenslerin de gelişmesine katkıda bulundu.

Ülkemizde özellikle Apple ve Samsung’un piyasanın büyük bir oranını elinde tuttuğu bu sektörde , sizlere seçim yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiği konusunda birkaç öneri vereceğiz.

Öncelikle telefonu ne amaçla kullanacağınız konusunda karar vermeniz gerekmekte. Sadece telefon görüşmesi yapıyorum, diğer özellikleri beni ilgilendirmiyor diyorsanız, zaten sizin için yukarıda sıraladığımız özelliklerin hiçbir anlamı olmadığı gibi, bu özellikleri barındıran cep telefonlarını almak için o kadar yüksek miktarlarda para vermeniz de gereksiz olacaktır.

Ben sosyal bir insanım, resim çekerim, sosyal medya hesaplarımda paylaşırım, sürekli iletişim halde kalmayı seviyorum ve bana bu türde bir telefon lazım diyorsanız , buradan sonrası sizleri ilgilendiriyor.

Telefonda öncelikli olarak dikkat etmemiz gereken konuları sıralayalım;

  • İşlemci
  • Ram
  • Hafıza
  • Kamera
  • Ekran Çözünürlüğü ve Boyutu
  • Kullandığı İnternet Protokolü
  • İşletim Sistemi
  • Servis Ağı

İŞLEMCİ

Telefonumuzun beyni olan bu kısmı için dünya üzerinde üretilen telefonlarda kullanılan belli markalar var, bunların en yaygın kullanılanları ;

ARM tabanlı Apple işlemcileri

Snapdragon

MTK

SamsungExynos

İntel

İşlemcileri olarak sıralayabiliriz.

 

RAM

Geçici hafıza olarak adlandırabileceğimiz bu kategori için önceliğimiz ne kadar yüksek ise, cep telefonunuzda yaptığınız işlemlerde, telefonunuzdaki kasılmalar ve donmalar o kadar az olacaktır diyebiliriz.

HAFIZA

Gelişen teknoloji ile beraber özellikle, resim ve video kalitelerinin artması, hafıza seçiminde de yüksek gigabyte (GB)’lı ürünleri seçmemizi zaruri kılmakta, Örneğin ; eskiden bir resim 2-3 MB yer kaplarken, artık detaylara önem veren ve piksel yoğunluğu artan lensler ile bu gereksinim resim başına 50 MB’lara kadar çıkmakta, doğal olarak telefon hafızası da buna göre yüksek olmak zorunda.

KAMERA

Sosyal medyanın hızla yaşamımıza girdiği ve hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olduğu bu zamanlarda, albümlerden anılarınızı anlatmanın yerini , yaptığımız eylemleri anlık olarak paylaşarak anlatmak aldı. Bu resimlerin görüntü kalitesini belirleyen lensler ise adeta profesyonel bir fotoğraf makinesinin yaptığı işlemleri yapacak kadar geliştirilmekte. Daha sonraki yazılarımızda bu konuya daha detaylı değinerek lens kalitesi hakkında sizlere daha fazla bilgi vermeye çalışacağız, çünkü lens kalitesi diyafram açıklığı vb. bir çok farklı teknik detay içeren bu konu başlı başına bir makale konusu.

EKRAN ÇÖZÜNÜRLÜĞÜ VE BOYUTU

Genel kullanım için, 5.2” ile 5.7” inch arasındaki telefonlar elinizin büyüklüğüne göre idealdir. Yani bizim önerimiz telefonu elinizde tutup kullanım kolaylığını ve kavranabilirliğini görmeniz sizin için iyi bir kriterdir. Daha sonra ekran piksel yoğunluğuna bakmanız gerekiyor ki, burada biraz teknik detay bilmeniz gerekir. Ama ben teknik detaylarla uğraşamam diyorsanız bizim sizlere önerimiz Full HD  ekranlardan şaşmamanız, mümkünse 2K veya 4K ekran görüntü kalitesine sahip bir telefon size kullanımına doyamayacağınız bir telefon zevki verecektir.

KULLANDIĞI İNTERNET PROTOKOLLERİ

5G teknolojisinin yakın olduğu, 4,5G hızında internetin günlük yaşantımızda yerini aldığı bugünlerde, sık sık duyduğumuz bir yakınmadır “O kadar para verdim aldım ama internetim çok yavaş” söylemleri.

Burada dikkat etmeniz gereken iki farklı senaryo var ; birincisi cep telefonu operatörünün bulunduğunuz lokasyonda 4.5G hizmeti verip vermediği ve de desteklediği maksimum hız limiti. Eğer bu konuda bir sorun yok ise o zaman , kullandığınız telefonun LTE teknolojisi ile alakalı bir durum söz konusudur. LTE teknolojisi, fiber internet ilehayatımıza giren,  4.5G hizmeti ile hayatımıza tamamen yerleşen bir terim. Burada CAT4 , CAT6 gibi veri iletim hızlarına karşılık gelen terimler mevcut ve büyük ihtimalle sizin telefonunuzda CAT4 teknolojisi olduğu için 4.5G’den istediğiniz verimi alamıyorsunuz demektir.

İŞLETİM SİSTEMİ

Dünya üzerinde IOS ve Android savaşlarının yaşandığı günümüzde, Samsung kendi işletim sistemi olan Tizen ile bu savaşa ortak olmaya çalışsa da , bu ortaklık için henüz zaman var. Biz de onun için sizlere Android ve IOS işletim sistemleri hakkında bilgi vereceğiz.

IOS, stabil ve hızlı bir işletim sistemi olarak tüm Apple ürünlerinin içerisinde yer alır, düşük sistem gereksinimleri ile yüksek performans gösterebilen bu işletim sistemi sadece Apple’ın ürettiği telefonlarda kullanılıyor ve eğer jailbreak tarzı telefonunuzu garanti dışına çıkaran işlemler yapmak gibi bir düşünceniz yok ise, Apple Store’den alışveriş yaparken , ücretli uygulama kullanımını göze almış olmalısınız.

Android, Google firmasının açık kaynak kodlarla piyasaya sürdüğü ve hızlı bir büyüme yakalayan, IOS karşısında tutunmakta zorlanan tüm cep telefonu firmalarına can simidi olmuş bir işletim sistemi olarak karşımıza çıktı,  tabi hızlı büyümenin en büyük etkileri arasında, Google’ın markası olması, yazılımcılara kodları açarak kendilerine göre düzenleme fırsatı vermesi büyük pay sahibi. Playstore ile aplikasyonlara ulaşabildiğimiz gibi, APK olarak indirdiğimiz uygulamaları da yükleme kolaylığı sunması ve de aynı işlemi yapan yüzlerce farklı isim altında uygulama barındırması sayesinde benim gibi seçme özgürlüğü seven kişilerin beğenisini kazandı.

SERVİS AĞI

Aldığınız telefonun, kırılma, bozulma, çalınma gibi durumlarında , sizlerin mağduriyetini en kısa ve en uygun şekilde çözmesi firmanın güvenilirliğini artırır, özellikle sizden kaynaklanmayan bir sorunda sizi mağdur etmeden yeni bir telefon veya para iadesi yapan firmaları tercih etmenizi öneririz. Bunun yanında yazılımsal olarak sizi yarı yolda bırakmayacak bir marka çok önemli. Örneğin herkesin Android 6.1 kullanmaya başladığı günlerde siz hala 5.1 kullanıyorsanız ve kullandığınız marka size 6.1 sürümünü vermiyor ,yenisini almanız için zorluyorsa bence yeni bir marka denemenizin zamanı gelmiş demektir. Yazılım desteği konusunda Apple diğer firmalardan önde bana göre, zira Iphone 5S kullanan kişi de Iphone 7 kullanan kişi de aynı işletim sistemine sahip olabiliyor ve aldığı telefonu uzun yıllar boyunca güncelleyerek kullanabiliyor. Burada Android’in bir suçu yok, Android işletim sistemi ile satış yapan firmaların pazarlama stratejileri bu yönde.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.