Bebek Odası Nasıl Hazırlarım?

Bebek odası hazırlarken şu özelliklere dikkat etmek gerekir:

İlk adım olarak odanın güneş alan bir oda olması tercih edilmelidir.

Bebek odasında kullanılan halı oldukça önemlidir. Bunun için en ideal olanı boydan boya halı yerine kolay temizlenebilen parke veya antialerjen halı kullanılmalıdır.

Odanın havalanmasını sağlayan bir pencere olmalıdır.

Bebek odası sıcaklığını ölçmek için termometre bulunması önemlidir. Bebek odaları için ideal sıcaklık 22-24 derece olarak kabul ediliyor.

En önemlisi ise karyola seçimi; karyolanın parmaklıklarının arası 2,5 cm den dar olmamalıdır. Yatak konan alt kısım alçaltılabilir olmalıdır ki bebek büyüdüğü zaman yataktan çıkmaması için ayarlanabilsin.

Bebeğin yatağı yarı ortapedik olmalıdır. 2 yaşına kadar yastık kullanılması önerilmiyor, üzerine örtü olarak kullanılması için mevsimine göre ağır olmayan pike ya da battaniye tercih edilebilir.

Bebeğinizin odasında bulundurmamız gereken eşyalar vardır. Bunlar; canlı çiçek, televizyon, müzik seti ve alerjiye sebep olabilecek oyuncaklardır.

Odanın duvar boyasının ise uzmanlar tarafından pastel renkler olması öneriliyor. Bu renkler bebeğin sakinleşmesi ve rahatlaması açısından önemlidir. Duvar rengini uçuk mavi, uçuk pembe seçebilirsiniz.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.