Apple, İrlanda’da veri merkezi kurmaya hazırlanıyor

Kaliforniya merkezli teknoloji devi Apple, İrlanda sınırları içerisindeki ilk veri merkezini kurmak için gerekli izinleri aldı. Yerel işletmeler ve halk tarafından karşı çıkılsa da İrlandalı hükümet yöneticilerinin onayını almayı başaran şirket, yakın tarihte 197 hektarlık bir arazi üzerine veri merkezini inşa etmek için kolları sıvayacak.

İrlanda’nın batı kıyısı şeridindeki bir ormanlık alana inşa edilmesi planlanan veri merkezi, yerel ekonomiyi de önemli ölçüde güçlendirecek. Ancak Apple’ın veri merkezi inşa etmesine karşı çıkan muhalifler ise bu inşaatın doğadaki yaban hayatına zarar vereceği ve ağaçlar kesileceği için sel afetlerine yol açabileceğini savunuyor.

County Galway eyaletinin Athenry şehrine kurulacak olan veri merkezinin enerji ihtiyacını nereden karşılayacağı da tartışılan diğer konular arasında yer alıyordu. Görünen o ki Apple, enerji ihtiyacını tamamen yenilenebilir kaynaklardan karşılayacak. Business Insider’in paylaştığı habere göre veri merkezinde bir adet yönetim binası ve diğer geliştiriciler için inşa edilecek binalar da bulunacak.

Veri merkezinde yer alacak devasa bilgisayarlar için 8 ayrı bina dikmeyi hedefleyen Apple’ın her bir bina için yerel yönetimlerden izin isteyip onay alması gerekecek.

Apple’ın veri merkezini kurmak için gözüne kestirdiği ormanlık alanda bugüne kadar yöreye ait olmayan ağaçlar yetiştiriliyordu. Coillte isimli şirket tarafından yetiştirilen bu ağaçlara zarar verilmeyecek ve bölgedeki okullar için açık hava sınıfları da oluşturulacak. Doğa yürüyüşü yapmak isteyenler için bir güzergahın belirleneceği de yine diğer bilgiler arasında yer alıyor.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.