3D yazıcı teknolojisinde devrim gibi yenilik

Hayatımıza girdiği günden bu yana birçok şeyi kökünden değiştiren, özellikle sağlık bilimi alanında ciddi avantajlar sağlayan 3D yazıcı teknolojisi; yenilenmeye ve sürekli olarak gelişmeye de devam ediyor. Bugüne kadar 3D yazıcılarla daha kaliteli protezler, yapay insan omurgaları ve hatta dahi küçük kameralar bile geliştirildi. Gelecekte ise 3D yazıcılar ilaç sektöründeki alışkanlıkları kökünden değiştirebilir.

MIT’te (Massachusetts Institute of Technology) çalışan araştırmacılar, 3D yazıcı teknolojisinde devrim gibi bir buluşa imza attılar. Yeni bir 3D yazıcı işlem akışını izleyen bilim adamları, farklı sıcaklıklarda şekil değiştirebilen ufak çıktılar üretmeyi başardı. Buna göre üretilen çıktılar belli bir sıcaklıkta şekil değiştirirken, sıcaklık değeri normale döndüğünde ilk haline geri dönebiliyor. Yani bu çıktılar ilk üretildikleri hali akıllarında tutabiliyorlar! Harika, değil mi?

thing7

Peki, bu teknoloji ilaç sektöründe nasıl kullanılabilir? Uzmanlar sıcaklığa duyarlı haplar geliştirebileceklerini söylüyorlar. Özel bir polimer malzemenin kullanıldığı haplar farklı sıcaklık şartlarında sertleşip yumuşayabilir ve girdikleri farklı şekilleri akıllarında tutabilirler. Ayrıca en az 3 kez de üzerine bastırılıp şekli bozulduğunda hiçbir hasara uğramadan ilk günkü haline dönebiliyorlar.

Üstelik bu yeni yazıcı teknolojisi yüksek çözünürlüklü işlemleri de destekliyor. Bu da demek oluyor ki, en az insan saçı kadar ince çıktılar bile üretilebilir. Biyomedikal cihazlar, farklı şekillerde güneş hücreleri ve uzay aracı bileşenleri gibi farklı alanlarda bu yeni teknoloji kullanılabilir.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.