3.5 mm’lik kulaklık jakının kaldırılması iyi mi, kötü mü?

iPhone 7 de dahil olmak üzere önümüzdeki günlerde satışa sunulması planlanan birçok akıllı telefonda 3.5 mm’lik kulaklık girişinin yer almayacağı yönünde haberler paylaşılıyor. Bu gelişme pahalı kulaklık ve mikrofonlara sahip çoğu telefon kullanıcısı için kötü gibi gözüküyor olsa da, Intel’in iddiasına göre aslında olumlu bir gelişme.

Apple’ın endüstriyel standart haline gelen 3.5 mm’lik kulaklık jaklarına yeni modelinde yer vermeyeceğine yönelik söylentiler ayyuka çıkarken, iPhone 7’ye ait olduğu öne sürülen ve sızıntı şeklinde paylaşılan fotoğraflarda da bu iddia doğrulanıyor. Eğer kulaklık girişi gerçekten kaldırılırsa, aracı adaptörler kullanmadan iPhone’a kablolu kulaklık takabilmek mümkün olmayacak. Bunun yerine bluetooth’la çalışan kablosuz kulaklıkları kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Bu kararı önlemek isteyen birçok Apple hayranı, internet üzerinden düzenledikleri kampanyada 300 bin imza atarak kulaklık jaklarını korumak istediklerini belirttiler.

Ancak Apple, bu radikal kararı almaya niyetlenen tek şirket değil. Lenovo’nun Moto Z ve Moto Z Force isimli modellerinde 3.5 mm’lik kulaklık girişi bulunmuyor. Bunun yerine USB Type-C destekleyen kulaklıkları kullanmak gerekiyor.

Peki, bu iyi bir gelişme mi?

Intel’in yöneticileri Brad Saunders ve Rahman Ismail’e göre evet.

3.5 mm’lik kulaklık jakının kaldırılması, telefonların yapısında daha fazla boşluğa yol açacağından RAM ve batarya alanında yeni geliştirmeler yapılabilir. Ayrıca klasik kulaklıkların yol açtığı kablo kargaşası da böylece tarihe karışabilir. USB Type-C teknolojisinin daha büyük hoparlörler için ses çıkışı yapabilme desteği de cabası.

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.