2017 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

2017 Ramazan Bayramı Ne Zaman?

Uzun tatillere neden olan ve ailelerin bir araya gelerek hasret gidermelerine olanak sağlayan ramazan bayramı 2017 yılında hangi günlere denk gelecek merak konusu. Özellikle ramazan bayramı tatilinde yaz tatili yapmak isteyen kişiler de erken rezervasyon fırsatından yararlanmak için bu tarihleri önemsiyor. Geçen sene gibi bu sene de yaz aylarına denk gelen ramazan ayı boyunca zor şartlarda oruç tutacak olan kişiler 3 günlük ramazan bayramı ile ibadetlerini bitirmiş olacaklar. Peki, bu sene ramazan bayramı ne zaman?

Bu Sene Uzun Bir Tatil Beklemeyin

Genellikle bayramın ilk gününün ya da son günün hafta sonuna yakın bir hafta içi güne gelmesi gibi bir durumda resmi tatil olan gün sayısı uzatılarak hafta sonuna da ekleniyor ve genellikle bayram tatilleri 9 günü bulabiliyordu. Lakin bu sene ramazan bayramının denk geldiği günlere bakıldığında bu uzun tatil ihtimalinin çok çok az hatta neredeyse yok olduğu fark edilebiliyor.

2017 senesinde üç ayların başlangıcı 29 Mart tarihine denk gelmekte. Hal böyle olunca 30 günlük Ramazan ayı da 27 Mayıs tarihinde başlıyor 26 Mayıs gecesi sahura kalkıyoruz ve 27 Mayıs günü orucumuzu tutuyor oluyoruz. Dolayısıyla 2017 ramazan bayramının birinci günü 25 Haziran gününe denk gelmektedir.

Bu Sene Ramazan Bayramı Hafta Sonu Başlıyor

Toplamda 3 gün süren ramazan bayramı tarihi 2017 senesinde 25 Haziran Pazar gününe rastlıyor. Ramazan bayramının arefe günü cumartesi günü. 25 Haziran Pazar günü ramazan bayramının 1. Günü başlıyor. 26 Haziran pazartesi günü ramazan bayramının 2. Günü iken 27 Haziran Salı günü ramazan bayramının son günü olan 3. Günü. Genellikle hafta sonu birleştirilen bayram tatillerini bu sene ramazan bayramında görmemiz olanaksız gibi görünüyor. Pazar günü başlayan kısa bayram tatili Salı günü sona eriyor ve büyük bir ihtimal ile Çarşamba günü pek çok kişi işlerine ya da okullarına geri dönecek gibi görünüyor. Ayrıca bu sene kurban bayramı tatilinin de hafta sonuna denk gelmesi tatil planları yapan kişileri bir hayli üzecek gibi duruyor.

 

Yorum Yaz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.